“Він дуже розкаюється”, – батько хлопця, який готував теракт у Франківську, розповів подробиці
- Опубліковано в Суспільство
- Друк

Двоє підлітків, яких російські спецслужби дистанційно підірвали в Івано-Франківську 11 березня, спершу відмовилися від першого злочинного завдання, але погодилися виготовити вибуховий пристрій.
Куратор з ФСБ на ім’я Сергій завербував хлопців через місцевий телеграм-канал з пошуку роботи. Від першого злочинного завдання – спалити автівку військового – підлітки відмовилися. Але погодилися на менше “шумне” завдання. На їхню думку, таким було виготовити дві вибухівки, спорядити детонаторами і віднести у вказане місце. За це їм обіцяли заплатити 1700 доларів.
Підлітки отримали чіткі інструкції що купувати і як виготовляти бомби. Маленькими сумами вони отримували від куратора гроші на “смертельні” закупи. Всі елементи вибухівки можна придбати у звичайному будівельному магазині.
Хлопці мали виготовити саморобний вибуховий пристрій за три дні. Для цього зняли подобово квартиру. Вибухівку помістили в термоси, які рясно оздобили металевими гайками. Підлітки звітували російському куратору про кожен крок. Спецслужби РФ використовують це одразу для шантажу.
Коли вибухівка була готова, куратор наказав занести одну з бомб на вулицю біля залізничного вокзалу. Хлопці замаскували термос з вибухівкою під сміття, обливши монтажною піною, та понесли на вказане місце. Другу бомбу мали принести пізніше – так дітям сказав куратор. Та реальний план ФСБ був зовсім інший.
Поки вони несли бомбу, вона здетонувала. За десять хвилин пролунав ще один вибух – в орендованій квартирі. Вибухівку дистанційно активували російські спецслужби. 17-річний завербований загинув на місці. 15-річний хлопець вижив, але тепер без обох ніг. Він вже притомний, але в реанімації.
“Для нас це стало шоком, – каже батько хлопця. – Він абсолютно нормальний підліток. Вчиться на бюджеті. Потреби в грошах не мав. Не знаю, на які нотки підліткової психіки вони тиснуть”.
Батько каже, лише кілька днів перед терактом помітив, що син став нервовим і мовчазним.
“Після того, як син зрозумів що це таке, він одразу з ними зв’язався, відмовився брати участь. І з цього моменту на нього почався дуже сильний пресинг, – каже чоловік. – Зараз він дуже розкаюється, він не розумів до кінця що робив”.
У коледжі, де навчався підліток, який загинув, кажуть, учнем він був не дуже старанним, але агресії чи дивної поведінки не помічали, поводився досить спокійно, сидів за останньою партою. Хлопець був єдиною дитиною в батьків. Мама завжди цікавилася навчанням