США передали Україні списані F-16 як джерело запчастин
- Опубліковано в Суспільство

Адміністрація США офіційно не зобов’язувалась постачати Україні F-16, однак минулого тижня у мережі з’явилися знімки, на яких частково розібрані винищувачі F-16 завантажували на український Ан-124 у штаті Аризона.
Про це пише The War Zone.
Винищувачі F-16, що вже не експлуатуються, витягують зі зберігання на авіабазі Девіс-Монтен (Аризона) та відправляють до України для підтримки парку європейських F-16, які Київ отримав і використовує в бойових умовах. Представник ВПС США підтвердив виданню The War Zone, що літаки передаються Україні саме як джерело запчастин. Ці F-16 не мають ключових компонентів, зокрема двигунів і радарів, і не підлягають відновленню для польотів.
На фото, що з’явилися минулого тижня, видно щонайменше три F-16 без крил, хвостів і двигунів, запаковані в захисну плівку, які завантажують на український Ан-124 в аеропорту Тусон. Дані з трекерів польотів підтверджують, що борт UR-82027 вилетів 26 квітня до Жешува (Польща), важливого логістичного вузла для західної допомоги Україні.
Хоч офіційне підтвердження було дано лише зараз, спочатку вважалося, що літаки могли призначатися для Польщі. Проте джерела з США підтвердили, що машини — старі модифікації A/B (можливо, ADF Block 15), колись використовувалися Нацгвардією США.
Генерал Крістофер Каволі раніше повідомив Сенату, що готується додаткова передача F-16 до України. Наразі Київ очікує близько 85 літаків F-16 від європейських партнерів:
24 — від Нідерландів
19 — від Данії
12 — від Норвегії (ще 10 — на запчастини)
30 — обіцяла Бельгія.
Деякі з цих літаків використовуються не в бою, а для підготовки пілотів у навчальному центрі F-16 у Румунії.
Хоча США не передають Україні придатні до польотів F-16, ці запчастини — критично важливі для обслуговування парку «Вайперів» (прозвище F-16). Брак запчастин вже неодноразово ставав проблемою — зокрема, затримав передачу літаків з боку Бельгії.